Kuidas saada filmile hea heli?

Nutitelefoniga on hea ja käepärane filmida, kuid oma loo jutustamisel ei tasu liigselt loota selle helikvaliteedile, sest telefonil on sisseehitatud mikrofon. Heli on aga video juures väga oluline, et vaatajad seda pärast mõnusasti kuulata-vaadata saaksid ja tahaksid.

Mobiiltelefoni mikrofoni kasutades arvesta sellega, et see jäädvustab kõik ümberkaudsed helid, seega tasub olla filmitavale võimalikult lähedal. Heli mõjutavad nii tuul kui ka kaamera juhuslik liikumine ja nii tekivad erinevad kahinad-sahinad, mille tõttu on näiteks juttu videos paha kuulata.

Mida siis teha, kui suurt karvast profimikrofoni kodus kapis peidus ei ole? Ära muretse, hea heli saab video juurde võluda ka käepäraste vahenditega.

Võid kasutada näiteks lisamikrofoni, mis telefoni külge liites asub paraku sama kaugel kui seade ise ja heli võib siiski kannatada. Lisamikrofonina võid kasutada hoopis teist telefoni või hoopis diktofoni, mille saad panna võtteplatsile inimese juurde. Sel moel saad kontrollida nii mikrofoni asukohta kui selle salvestamise tugevust. Kontrolli kindlasti, et mikrofonid oleks seadistatud maksimaalse tugevuse peale. Peale filmimist saad võrrelda, kas video juures olev heli on piisavalt kvaliteetne või tuleb see järeltöötluses sünkroniseerida teise mikrofoni salvestatuga. Heli ja muusika saad lisada videole hilisema töötluse käigus.

Lisaks kaameramehele võiksid võtta oma filmitiimi ka helimehe. Tema vastutab salvestatava heli kvaliteedi eest ja kuulab ka ümberkaudseid, hiljem filmi segavaid hääli, näiteks seda, kas põrand sinu jala all kääksub või naabri koer haugub. Seda teades saad vajadusel heli uuesti salvestada või hoopis audiomaterjali eraldi lindistada.

Tasub meelde jätta, et mida kaugemal on mikrofon, seda suurem on kajaefekt, võimalusel pane mikrofon heliallikale nii lähedale, kui võimalik. Siseruumides heli salvestades proovi leida ruum, kus sinu hääl ei kajaks, nii saad kvaliteetse audiomaterjali, mida hiljem filmile lisada.

Nüüd oled küll heli paika timminud, aga kas plaane tehes arvestasid ikka ka sellega, et nutitelefoniga tehtud lühifilme vaadatakse tihti just nutitelefonidest, mille kõlarid ei ole pika dialoogi kuulamiseks parimad? Nüüd siis tead ja oskad arvestada, et lühifilmi tehes anna tegevus edasi pigem visuaali või muu helitaustaga kui pika sõnalise jutustusega.

Olge siis oma filmimeistritega ikka kenasti ühes leivas ja saategi heli kenasti valmis meisterdatud.

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea