Milleks on vaja storyboardi ehk piltlugu?

Kui sul on olemas lugu, mida filmis rääkida ja kirjutatud stsenaarium, siis sellele tuginedes joonista nüüd film storyboardi ehk piltloo abil lahti.

Piltlugu on väike joonistus loo kohta, mis aitab filmimist korraldada ja on väga oluliseks töövahendiks ka filmimise plaanide võimalikul parandamisel. See annab ülevaate sinu loost, sellest, milliseid taustu plaanid kasutada ning milliseid tegelaskujusid luua.

Kirjelda oma piltloos lühidalt seda, mis ja kus toimub, millised helid kostavad ja muu selline, et vaataja saaks hiljem täpselt teada, mida sa oma filmiga edastada soovid.

Piltlugu aitab planeerida filmimist. Joonista väikesed pildid, nagu koomiksil, liiga ilusat kunsti tegema ei pea, see raiskab lihtsalt sinu aega. Kriipsujukusid ikka oskad teha? No nemad siis panegi oma storyboardil elama. Kõige lihtsam on joonistamiseks kasutada paberit ja pliiatsit  ning joonistada näiteks märkmepaberitele. Võid proovida ka mõnda arvutiprogrammi, näiteks Celtx.

Esimeseks pildiks tee see, mis esimesena pähe turgatab. Võibolla polegi see kõige esimene kaader, vaid hoopis stseen filmi keskelt? Kui kõik pildid paberile joonistatud, lõika need välja (või kasuta kleepribaga märkmepabereid) ja säti õigesse järjekorda.

Kuidas oleks sul kõige parem piltlugu koostada? Kõikse parem on storyboardi koostamise jaoks valida ühevärviline taust, näiteks ühetooniline sein ja kasutada erinevat värvi post-it märkmepabereid.

Vali üks värv, joonista iga pilt eraldi paberile ja kirjuta juurde ka klipi nimi. Võid lisada noolega ka kaamera liikumise suuna. Pane piltidega märkmepaberid üksteise järel seinale ritta ja jäta iga paberi alla ruumi järgmiste lehtede jaoks. Nüüd vali järgmine värv ja kleebi iga pildi alla lühike jutustus sellest, mis kaadris toimuma hakkab. Järgmisena saad kleepida paberid muusika ja heliefektide infoga. Nüüd saad vajadusel märkmetulpasid omavahel ümber tõsta või asendada.

Kui plaanid veelgi professionaalsemalt oma filmi kavandada, siis kasuta erinevade võtteplaanide määratlemiseks erinevat värvi märkmepabereid. Näiteks rohelisele paberile üldplaan koos kaamera liikumise suunaga, kollasele erinevad vaated läbi kellegi silmade, sinisele keskplaan, roosale lähiplaan ja oranžile üldplaan. Lisa ka neile juurde märkmed kaadris toimuva ja helitausta kohta.

Näita oma piltlugu sõbrale ja vaata, kas tema saab aru, millest lugu jutustada tahad. Kui ta sellest aru ei saa, siis tee aga julgelt muudatusi – oluline on, et vaataja sinu filmist lõpuks aru saaks.

Homseks hoia leiba, aga mitte tööd, seega otsi nüüd kärmesti märkmepaberid välja ja asu esimest pilti joonistama!

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea