Järgmise lipupäevani
 
 
P: 0 5
T: 0 5
M: 0 5
 
Nr. 3 EESTI RAHWA ELU 4

Eellugu

Kui küsida, mis on kõige eestlaslikum toit, siis oleks vastus rukkileib. Sõna “leib” on eestlase jaoks sedavõrd oluline, et aja jooksul on sõnast saanud nii toidu kui ka elatuse võrdkuju. Musta leiva saatus on olnud tihedalt seotud meie viljapõldude kauneima isendi – rukkilillega. Rahvuslille sinine õis saadab rukki küpsemist, ehib kodu ja kodumaad. Eesti kodu ülim kaunistus on sinimustvalge lipp. Tähistamaks olulisi pidepunkte meie rahvuse loos, on välja kujunenud lipupäevad. Riigikantselei kirjutab lipupäevade kohta järgmist: “Lipupäevad räägivad meile olulistest sündmustest ja väärtustest: omariikluse loomisest, võitlusest vabaduse eest, pereväärtustest, hariduspüüetest, kultuurialustest ja demokraatia tähtsusest.”

Lipupäewad 2019

Vajuta ruudule ja vaata lähemalt.

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev

1918. aasta 28. novembrist kuni 3. jaanuarini 1920 toimus Eesti iseseisvuse kaitseks sõda Nõukogude Venemaa vastu ja 1919. aasta juunis ja juulis Landeswehri vastu. Vabadussõjast osavõtnute mälestuspäev austab Eesti iseseisvuse eest võidelnuid.

Tartu rahulepingu aastapäev

1920. aasta 2. veebruaril sõlmiti Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel Tartu rahu, mis lõpetas Vabadussõja, määras Eesti idapiiri ning millega Nõukogude Venemaa tunnustas Eesti Vabariigi iseseisvust.

Iseseisvuspäev, Eesti Vabariigi aastapäev

24. veebruar on meie riigi sünnipäev. Sel päeval, 1918. aastal, avaldati Tallinnas 'Manifest kõigile Eestimaa rahvastele', mis deklareeris sõltumatu ja demokraatliku Eesti Vabariigi sündi.

Riigikogu valimised

Valimispäeval on rahval võimalik esindaja poolt hääletades sekkuda demokraatlikku protsessi. Riigikogu korralised valimised toimuvad märtsikuu esimesel pühapäeval iga nelja aasta tagant.

Emakeelepäev

Luuletaja Kristjan Jaak Petersoni sünniaastapäeval tähistatakse Emakeelepäeva. Rohkem kui kakssada aastat tagasi elanud Kristjan Jaak Peterson oli üks esimesi eestikeelseid kirjanikke, kes kirjutas eesti keeles ja propageeris selle kasutust.

Märtsiküüditamise 70. aastapäev

1949. aastal 25. märtsist kuni 29. märtsi õhtuni korraldasid Nõukogude Liidu võimud Eesti elanike massilise vägivaldse ümberasustamise Eestist Venemaa Siberi alale. Aktsiooni käigus pidi kodust lahkuma enam kui 22 000 inimest.

Veteranipäev

Veteranipäev tunnustab mehi ja naisi, kes sõjalistel operatsioonidel on toetanud Eesti ja rahvusvahelist julgeolekut. Jüripäeval aset leidvat Veteranipäeva tähistatakse 2013. aastast.

Euroopa päev

Euroopa Liidu loomise alguseks peetakse Prantsuse välisministri Robert Schumani 1950. aasta 9. mail Pariisi tehtud ettepanekut uutmoodi poliitilise koostöö kohta Euroopas. Märgilisest sündmusest kannustatuna otsustati 1985. aasta Milanos toimunud tippkohtumisel antud päeva tähistada Euroopa päevana.

Mai teine pühapäev – emadepäev

Emadepäeval tähistatakse emadust, tunnustakse ema ja vanaema rolli laste kasvatamisel ning panust ühiskonda. Üle-eestilisena tähistatakse emadepäeva alates 1923. aastast.

Euroopa Parlamendi valimised

Valimispäeval on rahval võimalik esindaja poolt hääletades sekkuda demokraatlikku protsessi. Euroopa Parlamendi valimispäev jääb Euroopa Liidu Nõukogu poolt määratud ajavahemikku.

Eesti lipu päev

Uue kalendri järgi õnnistati 1884. aasta 4. juunil Otepääl Eesti Üliõpilasseltsi lipuna sinimustvalge trikoloor, millest sai Eesti Vabariigi rahvuslipp. Lipupäeva tähistatakse alates aastast 2004.

Leinapäev (lipp heisatakse leinalipuna)

1941. a 14. juunil korraldasid Nõukogude okupatsioonivõimud Eestis, Lätis ja Leedus esimene massiküüditamise. Leinapäeval mälestatakse okupatsioonivõimude tegevuse läbi kannatanud isikuid: küüditamise ohvreid, Nõukogude lennuväe terrorirünnakutes ning Läände põgenemisel hukkunuid.

Võidupüha

Pingelistes Vabadussõja lahingutes võideldi ka sakslastest ja balti sakslastest koosneva Landeswehriga. 1929. aasta 23. juunil võideti oluline Võnnu lahing ning varsti pärast seda sõlmiti Saksa vägedega vaherahu. Märgilise Võnnu lahingu aastapäeva hakati tähistama võidupühana.

Jaanipäev

Jaanipäev tähistab suvist pööripäeva. Muistsete eestlaste jaoks tähtsaimal pühal süüdatakse jaanituled, mis sümboolselt tähistavad päikese kõrgseisu ning soojuse ja valguse võidukäiku.

Taasiseseisvumispäev

Eesti Vabariigi Ülemnõukogu võttis 20. augustil 1991. aastal koostöös Eesti Komiteega vastu otsuse taastada Eesti iseseisvus. Sel päeval lõppes okupatsioon Eestis ning varsti pärast otsuse jõustumist hakkasid maailma riigid tunnustama taasiseseisvunud Eestit.

Teadmistepäev

1. septembril on kooliaasta algus. Teadmistepäeval rõhutatakse hariduse tähtsust, pööratakse erilist tähelepanu koolitee alustajatele ning selle jätkajatele.

Oktoobri kolmas laupäev – hõimupäev

Hõimupäeval väärtustatakse soome-ugri rahvaste pärandit. Sel päeval avaldatakse toetust soome-ugri rahvaste kultuurilistele püüdlustele. 1931. aastal algatatud hõimupäeva hakati riiklikult Eestis tähistama 2011. aastal

Novembri teine pühapäev – isadepäev

Isadepäev on kõikide isade austamise päev, mil tähtsustatakse isa rolli peres. Isadepäev sai alguse eelmisel sajandil Ameerika Ühendriikidest, Eestis hakati isadepäeva tähistama 1988. aastal.

3. jaanuar
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev
2. veebruar
Tartu rahulepingu aastapäev
24. veebruar
Iseseisvuspäev, Eesti Vabariigi aastapäev
3. märts
Riigikogu valimised
14. märts
Emakeelepäev
25. märts
Märtsiküüditamise 70. aastapäev
23. aprill
Veteranipäev
9. mai
Euroopa päev
12. mai
Mai teine pühapäev – emadepäev
26. mai
Euroopa Parlamendi valimised
4. juuni
Eesti lipu päev
14. juuni
Leinapäev (lipp heisatakse leinalipuna)
23. juuni
Võidupüha
24. juuni
Jaanipäev
20. august
Taasiseseisvumispäev
1. september
Teadmistepäev
19. oktoober
Oktoobri kolmas laupäev – hõimupäev
10. november
Novembri teine pühapäev – isadepäev

Kuidas heisata lipp?

1

Heiska lipp päikesetõusul, kuid mitte hiljem kui kell 8.00.

2

Lipp koos vardaga kinnitatakse hoonele või hoone katusele või heisatakse lipumasti.

3

Langeta lipp päikeseloojangul, kuid mitte hiljem kui 22.00. Pane tähele: jaaniööl sinimustvalget lippu ei langetata.

Pea meeles, et leinapäeval heisatakse lipp poolde masti!

UUDIS!
Pagaritööstus Eesti Pagar soovitab:
UUDIS!

Kõikse parem must leib Eestimaa pinnal!