Kuidas materjal filmiks saab?

Nonii, nüüd oled oma ideed üles filminud või hoopis pildistasid neid? Kuidas hüva lõpptulemuse saamiseks liita omavahel kokku kogu väärt kraam, mis digitaalselt on salvestatud, nii pildimaterjal kui ka helifailid?

Kõige lihtsam on filmida oma nutitelefoniga kogu lugu järjest üles koos heliga ning valmis ta ongi. Sina soovid paremat tulemust?

Siis vajad lisaks nutitelefonile ka arvutit, kuhu kopeerida video- ja helifailid. Seejärel tuleb tutvust teha mõne videotöötlusprogrammiga, et monteerimismaailma võimalustega paremini tuttavaks saada.

Kuigi video monteerimine võib esialgu tunduda keeruline, on arvutiprogrammid muutnud selle päris lihtsaks. Sinu ülesanne on jälgida, et materjal oleks õiges järjekorras, kõik ebavajalik välja lõigata ning sünkroonida ehk sobivalt kokku viia pilt ja heli.

Video viimistlemine võtab aega. Et kõik võimalikult lihtsalt sujuks, mõtle läbi, millist helimaterjali videos leivakõrvasena kasutada, kas ja kuidas soovid mingeid kohti lisamaterjalidega illustreerida (näiteks kui sinu intervjueeritav pikalt räägib näitad taustal hoopis fotosid). Pööra tähelepanu ka tekstidele – millised tiitrid lisada filmi algusesse ja lõppu, missuguste tekstide või graafikaga tutvustada oma tegelasi või tegevuskohti. Ehk on vaja hoopis mõnele kaadrile peale rääkida?

Sa saad valida mitme tasuta allalaetava videotöötlusprogrammi vahel, näiteks Windows MovieMaker või MonkeyJam, võibolla on sul aga vajalik programm juba arvutis olemas (nt Apple’i toodetel iMovie).

Nii pildi-, video- kui helifaile saab näiteks MovieMakerisse laadida ühtemoodi. Peale programmis avamist tuleb videos vajalikud kohad ära märkida ja välja lõigata ning valida, kuidas erinevad klipid kokku liita (kas sujuva üleminekuna või hoopis ruudukestest sündiva uue kaadrina). Seejärel laed vajadusel programmi helifaili (salvestatud audio või muusika) ning sätid selle paika sünkroonis videoga. Videole saad lisada erinevaid tekste, tiitreid või efekte, lase aga fantaasial lennata.

 

Tegelaste hääled saad salvestada soovi korral hoopis eraldi mikrofoniga ja hiljem kasutada helitöötlusprogramme (nt vabavara Audacity). Seejärel saadki liita töödeldud helifaili oma videotöötlusprogrammis oleva filmimaterjaliga.

 

Programmid pakuvad palju erinevaid võimalusi oma filmi monteerimiseks, katseta julgelt, et luua üks tõsiselt mõnus ja efektne video.

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea