Kus filmida ja milleks kasutada rekvisiite?

Head videot saab teha igal pool, lase aga fantaasial lennata. Mõnes kohas pead siiski arvestama enamate segajatega, mis võivad hilisemat videokvaliteeti mõjutada. Võttepaik mängib filmis olulist rolli, sest just see annab edasi meeleolu ja sätib paika vaataja ootused.

 

Ruumis sees filmides saad kasutada nii päevavalgust kui ka käepäraseid valgusteid, näiteks oma kirjutuslaualampi või suunatavat põrandalampi. Siseruumides on hea teha animatsiooni, sest siis saad luua võtteplatsile stabiilse valguse.

 

Tubastes tingimustes on hea ka see, et taustahelisid on suhteliselt vähe – puuduvad näiteks liiklusmüra või lõbusalt lärmavad naabripõnnid. Ole ainult tähelepanelik koduste helide osas, mida sa ise võibolla tähele ei panegi – näiteks kriuksuvad põrandalauad või teises toas mängiv telekas.

 

Õues filmides ootab sind loendamatu arv võttepaikasid, lase ainult vaim vabaks! Võid minna enda tagaaeda, linna, metsa või mere äärde, kasutada põnevate filmimisnurkade saamiseks erinevaid treppe, kiikesid, torne, filmida sipelgaid rohudžunglis või kõrgest tornist inimesi linnadžunglis. Kas jutustad oma lugu päeval või öösel, ehk kasutad hoopis loojangueelsete pikkade varjude dramaatilisust? Sinu võttepaigaks võib olla terve ilm, ära pelga loov olla!

 

Õues pane tähele kindlasti ka valguse ja varju liikumist ning arvesta sellega juba filmi planeerides.

Selleks, et filmile ei jääks liiga palju segavaid hääli, kasuta lisamikrofoni, mis on kinnitatud filmitava inimese külge.

 

Mis asjad on aga filmi tegemisel rekvisidiidid ja kas neid on üldse vaja? Rekvisiidid on filmi lavastuses kasutatavad tarbeesemed, mis aitavad luua sobivat meeleolu. Näiteks tehes hoogsat filmi trikiratturist on rekvisiitideks nii ratas, kiiver kui turvavarustus. Või soovid hoopis oma seiklusfilmile vürtsi lisada kauboikaabu ja kannustega? Ehk peavad su tegelased pargis piknikku, vanast kohvrist on välja võetud pitsiline laudlina, mille peal on punasetäpilised tassid ja šokolaadikoogid ning taevas lendab kirju tuulelohe?

 

Rekvisiitideks saad seega nimetada kõiki esemeid, mis aitavad sul filmi teha ja tegevust sobival viisil edasi anda. Leiad neid kõikjalt enda ümbert, vaata aga hoolega ringi või küsi sõprade-tuttavate käest. Ole muudkui avatud meelega, ka vanaema kapist võid leida ootamatuid aardeid.

 

Mõtle hoolega, mida sul vaja on ja ära kuhja oma lühifilmi liigselt asju, leibu on ilmas ikka rohkem, kui korraga ära süüa jaksad!

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea