Mida on vaja hea lühifimi tegemiseks?

Filmimeistrid ütlevad ikka, et heast käsikirjast saab teha halva filmi, aga mitte kunagi vastupidi. Mõneminutilise lühifilmi puhul on eriti oluline, et idee ja selle teostuse köidaks vaatajat esimestest hetkedest alates.

Selleks, et teha head lühifilmi, kirjuta kõigepealt korralik stsenaarium ja muuda seda vastavalt vajadusele, kasvõi mitu korda. Kui tunned, et stseen ei aita sul lugu edasi rääkida, siis jäta see lihtsalt välja.

Räägi vaatajaga pildikeeles ja kasuta võimalikult vähe dialoogi. Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Nt kui tegelane on vihane, ei pea ta seda ütlema, vaid võib olla vihase näoga või hoopis taldriku puruks visata. Vaataja mõistab lugu, kui kõik oluline on ekraanil nähtav. Kas sinu filmis on tähtsaid asju, mida ei saa näidata, aga on vaja olustiku pärast kindlasti edasi anda? Pole muret, esita need hoopis heli abil, näiteks öökullihuiked, rahustav lainete loksumine, tuulevihin.

Lühifilmis pead jõudma oma loo rääkimiseni võimalikult kiiresti, et vaataja kaasa haarata ja ta vaataks filmi lõpuni. Kohe alguses katsu vaataja huvi tekitada sellega, et ta ei tea, kuidas jõuad jutustuse lõppu – protsess on põnev. Film peab tähelepanu püüdma esimese 20 sekundiga, eriti lootusrikas filmihuviline jälgib ekraani kuni 40 sekundit. Kui selle aja jooksul ei ole seal mitte midagi põnevat toimunud, siis kaotab ta huvi ja klikib mujale.

Isegi kui oskad joonistada ainult kriipsujukusid, tee oma filmist piltlugu ehk storyboard ja tee seda võimalikult varakult. Las kõik filmiga seotud inimesed näevad seda kogu võtteperioodi jooksul. Ole filmimise juures paindlik, kuid ära unusta algset plaani.

Filmis saad suunata vaataja tähelepanu teadlikult sellele, mis sinu jaoks oluline on. Paremini köidab tähelepanu see, mis liigub, mitte see, mis on paigal. Hästi läbimõeldud valgustamine on siinkohal sinu suureks abimeheks.

Kaalu hoolega, kes su filmis osalevad – mõtle läbi, kes on näitlejad ja milline on su võttemeeskond. Kuna teed lühifilmi, kasuta maksimaalselt 3-4 tegelast, sest siis jõuavad vaatajad sinu karakteritega tuttavaks saada. Piisab ka kuni kolmest võttepaigast.

Võta aega oma lugu rahulikult filmida ning kasuta hea kaameratöö jaoks statiivi, et saada professionaalne video. Pööra kindlasti tähelepanu ka helikvaliteedile ja mõtle läbi, milliseid käepäraseid vahendeid parima tulemuse jaoks kasutada saaksid.

Mõtle, kellele sa filmi teed, millele tema kaasa elaks. Niimoodi saad määrata, milline on sinu filmi vaatenurk. Vana tõde on, et ei ole olemas filmi, mis meeldiks kõikidele.

Kui oled oma filmi põhjalikult läbi mõelnud, saad teha montaaži juba filmides ja hilisem arvutitöötlus on seda kergem.

Filmitegemine võib olla küll must töö, aga seda magusam leib, kui suur töö on filmiks kokku monteeritud ja valmis maailmale avastamiseks!

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea