Milline on hea kaameratöö?

Kaameratöö on nagu sool leivas, andes edasi filmi tõelist olemust.

 

Ükskõik, kas teed filmi oma nutitelefoni, digikaamera või videokaameraga, esmalt tee sellega ikka põhjalikku tutvust. Vaata, milliseid võimalusi su masin pakub ja kuidas neid kasutada saab. Kui seda juba tead, siis saad improviseerida ja katsetada julgelt erinevaid võimalusi. Ära püüa filmida nutitelefoniga nagu kaameraga, vaid kasuta hoopis selle eeliseid – telefon on väike ja kerge, nii saad võtteid, mida suurema kaameraga on keerukam tabada.

 

Kõige tähtsam on kvaliteetse video tegemisel kaamera fokusseerimine, mis aitab sul olulise esile tuua. Ära unusta ka objektiivi puhastada!

 

Päikesevalgus on kaameramehe parim sõber. Kui filmid väljas, kasuta võimalikult palju loomulikult valgust, aga pea silmas, et valgus paistaks su kaamera tagant. Siis paistab filmitav objekt ilusasti välja. Öösel filmi tehes vaata, et valgust ja heli oleks piisavalt. Kaameravälgu võid filmimisel jätta rahuliku südamega hoopis fotode tegemiseks. Päikesevalguse puudumisel vaata hoopis toas ringi, milliseid lampe saaksid enda jaoks tööle panna.

 

Nutitelefon on mugavalt väike, aga seda keerulisem on sul seda stabiilselt hoida. Kui tahad filmida nii, et hoiad telefoni käes ja pilt ei värise, siis võta sisse kindel asend – seisa jalad harkis ja toeta küünarnukid vastu enda külgi.

 

Kaamera paigalhoidmiseks ole loov. Kui sul ei ole käepärast kolmjalga ehk statiivi kaamera toetamiseks, siis võta appi mõni teine kindel pind – raamatuvirn, pink, puupakk jne. Need abimehed aitavad sul saada stabiilsed võtted ning vältida käe värisemisest tingitud kaamera kõikumist. Nii on vaatajal mõnusam ja lihtsam pärast su meistriteost vaadata.

 

Harjuta ka kaamera rahulikku liigutamist, sest kiirelt rahmeldades kaotad oma video kvaliteedis. Sama lugu on suumimisega – pigem astu oma filmitavale objektile mõni sammuke lähemale, sest nupust pildi liigutamine vähendab hiljem video kvaliteeti.

 

Tahad filmida maapinna lähedalt näiteks inimesi kõndimas, aga pole kuskile oma nutitelefoni toetada? Võta lihtsalt sokk, pane sinna sisse liiva või soola, seo kinni ja pane maha. Ja niimoodi saadki sättida telefoni ilusti kindlalt soki peale, et filmida võimalikult madalalt.

 

Oma loo parimaks jutustamiseks katseta erinevate kaameranurkadega. Selle asemel, et filmida ainult silmade kõrguselt, proovi suunata kaamera üles või alla. Kükita alla filmitava suunas, hoia kaamerat oma pea kohal, roni trepist ülespoole või hoopis redeli peale.

 

Selleks, et näidata inimesi või objekte suurema ja tähtsamana, filmi neid altpoolt üles. Väiksemana ja nõrgemana näitab inimesi ülalt allapoole suunatud kaamera. Võid kasutada ka suure plaani filmimist, kus kaadris kõnnib inimene kaugemal või lähemal. Või tahad poovida hoopis linnulennult ehk päris ülevalt alla filmimist?

 

Katseta ka erinevaid positsioone ümber oma filmitava objekti, ei pea ju ainult otse või ühelt küljelt filmima. Inimest võid filmida nii otse, kolmveerand näost kaadrisse püütult, küljelt või hoopis selja tagant.

 

Kaameratöö planeerimiseks kujuta nüüd oma filmi ette, siis oskad paremini ette valmistada võtteid. Mõtle, milline võte viib järgmiseni ja kuidas neid hiljem töödeldes kokku saab lõigata.

 

Nüüd ole aga tubli ja hakkaja ning katseta erinevaid võttenurki juba enne filmimist!

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea