Valgustamisel ole leidlik

Valguse tundmine on kindlasti sinu kui tulevase filmikunstniku jaoks oskus, mis leiba ei küsi, sest just valgus ja varjud mõjutavad sinu video kvaliteeti kõige enam.

Valgust võib olla raske kontrollida, kuna see muutub koos päeva kulgemisega õhtusse. Kui võimalik, siis tee oma animatsiooni või filmi ilma akendeta ruumis, et saaksid valgust kontrollida kogu töö vältel.

Mille jaoks video tegemisel või pildistamisel valgust kasutatakse?

Kõige paremini annab sinu video emotsiooni edasi just valgus, kas see on hele ja helge või tume ja sünge. Valgusega saad näidata vaatajale, mis on sinu filmis oluline, rõhutada nii (animeeritud) tegelaste ja pinna (näiteks tänavakivid) tekstuuri ja värvi. Mida tugevam on valgus, seda järsumad on ka varjud, mahe valgus aitab sul luua pehmeid varje. Valgusel on võim muuta ka inimesed ilusaks või inetuks.

Ära üldse muretse, kui sul ei ole stuudiotehnikat prožektorite ja peenete softboxide (annavad pehmet valgust, et lähedalt filmida) näol. Selle asemel võta appi päevavalgus, aga pea meeles, et sa ei filmiks vastu valgust, sest siis jäävad inimesed videole liiga tumedad.

Õues filmides või animatsiooni jaoks pildistades jäta meelde, et hiljem võib kaadreid kokku liites pilvede liikumine või puuokste tuules kiikumine anda videole sähviva efekti. Animatsiooni jaoks eelista pigem tubast valgust või õues varju all jäädvustamist. Hommikuse ja loojangueelse päikesega saad luua näiteks dramaatilisi pikki varje.

Toas filmides võta appi suunatavad laua- või põrandalambid. Vali üks peamine valgusallikas ja suuna see oma filmitavale inimesele või võtteplatsile. Teine valgusti pane teisele poole natuke kaugemale, siis jaotub valgus ühtlasemalt ja ei teki liigseid varje. Kui sul on ka kolmas valgusti, võid selle panna filmitava (näiteks inimese) taha, et tema kuju rõhutada. Kui tahad videos näidata näiteks vihmapiisku või tolmukübemeid, siis need toob esile just tagumine valgus.

Professionaalid kasutavad nii pildistamisel kui filmimisel ka reflektorit, mis peegeldab pehmema valguse peamiselt valgusallikalt tagasi. Nii saab kogu võtteplatsile ühtlasemalt valgust jagada. Kodus saad reflektoriks kasutada näiteks näiteks kergelt kortsutatud fooliumit ema küpsetustarvikute sahtlist.

Fotograafid kasutavad ka softboxi, mis teeb valgusallika valguse suuremaks ja valguse pehmemaks. Kodus saad selleks kasutada näiteks suurt valget pappi, millele suunata põhivalgus või valgustada hoopis läbi suure valge lina. Ole ainult tähelepanelik, et kuum lamp ei oleks su reflektorile liiga lähedal ja seda ära ei kõrvetaks.

Kui tahad oma võtteplatsile hoopis värvilist valgust saada, siis lisa valgusallika ette värviline paber või kile.

No ja egas nüüd muud polegi, kui mõtle, kas filmid toas või väljas, vaata üle, mis sul kodus on või mida sõbra käest laenata ja asu aga tööle!

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea