Rahva seas levib ütlemine, et eestlase lemmiktoit on teine eestlane. Tegelikkuses ei pea see paika. Eestlase eelistus kuulub hoopis Eesti põllumehe kasvatatud ning Eesti ettevõtjate vormitud toidule.
Praegusel maailmas möllava viiruse ajastul on kodumaise tootmise toetamine eriti oluline. Eelistades Eesti toorainet ja siinse tööjõu pingutusel valmivat, toetame kõige ehedamalt meie endi kaasmaalasi. Seega on meie inimestel tööd, kodumaa mullas kasvanud tooraine väärindamise tulu jääb meile, riik saab maksutulu ning kõige tipuks säilib ja kasvab meie võimekus ise oma toidulaud katta. Ühes sellega väheneb sõltuvus teistest riikidest ja välistest koostööpartneritest ning kasvab ekspordivõimekus.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja kvaliteedijuhi Evi Randpere sõnul kasutavad Eesti toidutootjad oma toodete valmistamisel eestimaist põhitoorainet nii palju, kui see on võimalik ning mõistetakse hästi, mis rolli see ühiskonna ja majanduse toimimisel mängib. „Eestit ilmestab puhas loodus ning erinevate põllumajandussaaduste valmimist või saagikoristust võib lausa oma silmaga vaatamas käia. Teravili, piim, liha kasvatatakse meie oma inimeste, meie pere, sugulaste, sõprade või tuttavate poolt siinsamas Eesti põldudel ning farmides ja Eesti inimene hindab kõrgelt seda, et meil on võimalus süüa toitu, mis on valmistatud kohalikust toorainest,“ selgitas Randpere. Tema sõnul eelistavad ka tarbijad samalaadsete toodete puhul reeglina kodumaiseid.
Eestlased on tegelikult alati suutnud endale ise toitu kasvatada ja lauale tuua. Taasiseseisvumisele järgnenud esimestel aastatel ujutati Eesti turg üle kõikvõimaliku välismaise kaubaga, mis varem oli teistsuguse riigikorra tõttu kättesaamatu. Piiride avanemine tõi kaasa ka toiduvaliku avardumise. Tekkis vajadus kodumaist päritolu toit selgelt märgistada ja esile tuua, et tarbijal oleks kergem seda leida. Selleks töötati Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojas välja tänavu 20. juubelit tähistanud Pääsukesemärk. Tänaseks Eesti kõige tuntumaks toidumärgiseks kujunenud Pääsukesemärgi sihiks oli ja on ka edaspidi juhatada inimesi maitsva ja kvaliteetse kodumaise toidu juurde. See on kummardus kodumaiste tootjate tänuväärsele tööle.
„Pääsukesemärk on päritolu- ja kvaliteedimärk, mida annab välja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja selle kandmise õiguse saavad tooted, mille põhitooraine on eestimaise päritoluga ning need tooted on läbinud edukalt toidu kvaliteedi hindamise,“ võtab Randpere lühidalt kokku.
Pääsukesemärki kannab praegu 285 toodet.
Kõige rohkem Pääsukesemärke on konkurentsitult pälvinud Eesti Pagar. Hetkel võib selle tunnustuse leida lausa 41-lt Eesti Pagari tootelt. Näiteks Eesti enimmüüdud Rehe rukkileivad kannavad Pääsukesemärki uhkusega juba aastast 2010. Eesti Pagar taotles esmakordselt oma toodetele Pääsukesemärki 2007. aastal, need tooted olid Rukkitasku ja Õnne sepik ning need on märgikandjad järjepidevalt tänaseni, seega 13 aastat.
Eesti Pagari tootmisjuhi Marko Vestmann’i sõnul on tegemist ettevõtte tegutsemisfilosoofiasse sisse põimitud põhimõttega. „Oleme algusest peale eelistanud kodumaist toorainet ning ka kõik meie saiad, leivad, koogid ja tordid valmivad Eestis. Seega pakume eestimaalastele sõna otseses mõttes tööd ja leiba,“ rääkis tootmisjuht. Tema sõnul läheb see korda ka Eesti Pagari suurele töötajate perele, kelle jaoks on kaasmaalaste toidulauale ja meie põllumajanduse tänasesse ja homsesse päeva panustamine auasi.
Hoomamaks paremini Eesti Pagari panuse suurust, võib võtta fakti, et aastas küpsetatakse nende nobedate näppude ja kaasaegse tehnoloogia toel pagaritoodeteks umbes 16 miljonit kilo jahu. Arvestades, et ühest kilost teraviljast saab keskmiselt 700-800 grammi jahu, läheb selle koguse tootmiseks vaja ligi 21 miljonit kilo teravilja. Eesti Pagar on suurepärane näide kodumaisest tootmisest, mis on aastate jooksul jäänud truuks oma põhimõtetele, võitnud rahva usalduse ning toimetanud edukalt ja uuendusmeelselt.
Eesti põldudel, metsades ja farmides kasvanu on meie kultuuripärandi lahutamatu osa ning meile kõige omasem. Nii Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda kui ka Eesti Pagar julgustavad siinseid tootjaid eelistama kodumaist toorainet. Seeläbi rõõmustame kaasmaalasi ja kõiki Eesti toidu huvilisi armastatud maitsetega ning loome kindlust, et ka tulevikus jääb meie vaieldamatuks eelistuseks siin kasvatatud ja valmistatud toit.