Kas otsida näitlejad või näidelda ise?

Filmitegemise mõtteid mõlgutades saabub varem või hiljem ikka hetk, kus pead otsustama, kas sinu filmis mängivad näitlejad või oled osatäitjaks hoopis sina ise.

Näitlejad annavad filmi loole hinge, seega mõtle hoolikalt, keda oma filmi valida. Näitlejatega filmides saad kasutada enam võimalusi, dialoogi, tegevust, vajadusel teha massistseene.

Rolli sobiva näitleja leidmiseks võid korraldada sõprade hulgas katsed või kuulutad hoopis Facebookis, et otsid näitlejaid.

Testi kaamera ees, kas potentsiaalsed näitlejad kannavad videos välja neile mõeldud karakterid ja nende hääl on audiomaterjali jaoks sobiv. Selleks anna neile enne proovivõtteid tutvumiseks võimalikult palju materjali – näiteks filmistsenaarium ja rollikirjeldused ning kuula nende ideid karakteri väljamängimise osas.

Mõtle kindlasti ka sellele, kuidas näitlejaid tänada nende töö eest.

No aga võibolla sa ei tahagi teisi oma silmitegemisse pühendada, vaid soovid sõpru hoopis üllatada ja oma osavuse proovile panna ise näideldes ja seda filmides? Pole probleemi, vaid on leidlikud lahendused. Ühemehe filmi tehes loo süžee just selliselt, mis seda arvestabki.

Mõtle, millistes olukordades on inimene üksi. Võta törts komöödiat ka appi, filmi end näiteks esmakordselt joogaharjutusi tegemas. Sobib ehk hoopis dramaatika su karakteriga ja tahad näidata end üksi ja eksinuna võõras kohas, uppudes koduigatsusse? Või oled üksi hoopis kohas, kus peaks olema ka teisi inimesi (näiteks ootad kohtumist või hulgud inimtühjas linnas)? Ega polegi midagi keerulist, pea vaid meeles, et ka ühe näitlejaga lool peab olema korralik algus, keskkoht ja lõpp.

Iseennast filmides on kõige nutikam kaadris paigal püsida, sest muidu võib kaameral fokusseerimine sassi minna ja sinust saab üks tore udukogu. Kasuta näiteks väikest kleepsu, et märkida ära, kuhu kaamera fokusseeritud on ja hiljem ise ilusti õiges kohas ka kaadris olla.

Filmitegemisse peab mahtuma ikka loomingulist ja piiridest välja mõtlemist. Katseta julgelt veidraid võttenurki, igapäevaste esemete kummaliste nurkade alt salvestamist ja muud põnevat.

Lühidokumentaalides kasuta julgelt kaamera mikrofoni ja intervjueeri või filmi inimesi kasvõi tänaval ringi käies. Võid kasutada ka „rääkivate peade“ tehnikat ehk rääkida ise kaamerasse seda käes hoides, esitada mõnd sketši või kommenteerida näiteks mõnd taustal toimuvat sündmust.

Kaader kaadri haaval pildistamine on samuti üks võimalus teha ise professionaalsena paistvat filmi, sest siis pildistad taimeri ja sarivõttega üles enda tegevuse. Või teed hoopis animatsiooni, mis pakub palju erinevaid võimalusi olla ise stsenarist, kaameramees, näitleja, helimees ja monteerija.

Juba vanarahvas teadis, et lihata võid elada, ei leivata ehk siis näitlejatega või ilma, kõige tähtsam on filmitegemise juures ikka hea lugu.

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea