Kuidas leida oma lugu filmi tegemiseks?

Nii nagu leib saab alguse terast, algab filmi tegemine alati alguse heast ideest. Kui tead, millest räägib sinu tulevane film, mõtle teema rahulikult läbi ja pane aga kirja.

Nagu sa isegi tead, on interneti sees videosid palju. Seega mõtle hoolega, kuidas sinu lugu ja filmitegu eristuvad ja vaatajad kaasa haaravad.

Kuidas siis neid filmiterasid külvama peaks hakkama, et saak oleks ikka mehemõõtu?

Kui on olemas mõte, millest filmi teha, siis tuleb esmalt kirjutada stsenaarium. Seal kirjutad ilusti lahti, mida ja kus filmis tehakse. Kui oled filmi võimalikult täpselt lahti kirjutanud, on sul filmimist hiljem lihtsam planeerida ja vajadusel stsenaariumisse muudatusi teha. Stsenaariumi muudab veelgi selgemaks storyboard ehk piltlugu.

Filmitegijad teavad, et stsenaarium näitab, kui pikk film tuleb ehk üks lehekülg stsenaariumit võrdub ühe-kahe minuti filmiga. Actionfilmi puhul on stsenaariumid aga tihti lühikesed, kuid see-eest tegevust ekraanil palju.

Inspiratsiooni oma filmi jaoks võid leida vanadest lugudest või hoopis muinasjuttudest. Võid illustreerida ka hoopis erinevaid teemasid, näiteks kuidas valmib leib või töötab sinu aju.

Mõtle läbi ja selgita filmi alguses ka vaatajale, kus tegevus toimub (näiteks linnas või maal) ja millal (tulevikus või minevikus, talvel või suvel, öösel või päeval).

Tutvusta oma tegelasi vaatajale (nt on nad head või halvad, rõõmsad või kurvad).

Hea loo puhul peavad vaatajad teadma, millest film räägib, milline on edasiviiv konflikt. Inimestel on väga hea fantaasia ja nad ootavad filmis üllatavaid pöördeid (näiteks prints, kes tormab päästma printsessi, annab lohele vastutasuks kimbu lilli).

Hea on loo alguses näidata kõike seda, mida fimis näha saab, siis hakkab vaataja kaasa mõtlema.

No ja kuidas see hea lugu siis sünnib? Ikka sellest, kui on valida paljude ideede seast.

Tee selleks oma sõpradega üks korralik ajurünnak (brainstorm). Selleks leidke sõpradega üks mõnus tunnike, räägi neile oma plaanist leida hea idee lühifilmi tegemiseks ja et ootad selleks nende mõtteid. Siis leppige kokku reeglid, näiteks üksteise ideid ei kritiseerita ja mobiilid panete kah hääletuks. Nüüd saabki igaüks kordamööda oma pähekargavad mõtted välja käia, üks korraga ja niimoodi ikka ringiratast. Ideid võib olla igasuguseid, mõni suvaline mõttepojake võib viia lõpuks parima ideeni. Kõik pöörased ja hullud mõtted on ju väga toredad, neid saab edasi arendada.

Oluline on, et mõtteterakesi koguneks palju. Pea aga hoolega meeles, et üksteise ideid te ajurünnaku ajal ei arvusta. Üks teist pangu selle asemel kõik ideed kenasti kirja, siis pärast arutage koos, millised mõtted need kõikse paremad on ja millest teie film rääkima hakkab.

 

 

Postituse autor: Vambo Viljapea